AKTUALNOŚCI
Jubileusz 90 - lecia szkoły w Chwałowicach
1395
2018-06-06

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

na Jubileusz 90 - lecia szkoły w Chwałowicach

1928 – 2018

połączony ze Zjazdem Absolwentów wszystkich roczników

sobota 16 czerwca 2018r.

Szkoła w Chwałowicach to placówka o bogatej i chlubnej przeszłości. Powstała w wyniku realizacji ustawy sejmowej z 9 lipca 1920 roku o szkołach rolniczych. Sejmik Iłżecki, uwzględniając rolniczy charakter regionu, podjął uchwałę o lokalizacji i budowie szkoły. Uroczyste otwarcie Ludowej Szkoły Rolniczej miało miejsce 10 listopada 1928 roku, w trakcie którego nadano jej imię „11 Listopada”. 16 stycznia 1929 roku naukę rozpoczęło pierwszych dwudziestu siedmiu uczniów. W trakcie 11 miesięcy kształcenia zadaniem szkoły było przygotowanie młodzieży zarówno do prowadzenia gospodarstwa rolnego, jak i działalności społecznej w środowisku wiejskim. Najstarszymi dokumentami poświadczającymi historie szkoły są m.in. odpisy Protokołów Sejmiku Iłżeckiego z lat 1920 – 1928, świadectwa oraz egzemplarz czasopisma Powiatowego Związku Byłych Wychowanków i Wychowanic Szkół Rolniczych powiatu iłżeckiego z 1933 roku. Szkoła szybko zyskała aprobatę w środowisku lokalnym. Była terenem zjazdów gospodarczych, prowadziła doświadczenia polowe, pokazy, konkursy ogólnorolnicze.

W 1939 roku uczniowie wspólnie z nauczycielami wydawali szkolną gazetkę „Chwałowiak” – w Muzeum Szkolnym do dziś zachowało się kilka egzemplarzy. Działalność szkolna została przerwana wraz z wybuchem II wojny światowej. Zarówno uczniowie, jak i personel szkoły włączyli się w działania wojenne w okolicy Iłży. Ówczesny dyrektor szkoły, Stanisław Daniluk został aresztowany, a następnie zamordowany w masowej egzekucji na Firleju k.Radomia. Powojenna historia Polski, w szczególności częste zmiany koncepcji politycznych, społecznych i oświatowych dziejów szkoły w Chwałowicach.

 

Na przestrzeni lat szkoła ulegała wielokrotnie przekształceniom organizacyjnym. Zmieniały się nazwy i specjalności. Lata 70 – te ubiegłego wieku to okres zmian w systemie edukacji, również zmian w szkole w Chwałowicach. We wrześniu 1977 roku powołano Zespół Szkół Rolniczych. Doniosłym momentem w historii szkoły był jubileuszowy 1979 rok. Szkole nadano imię Bohaterów Ziemi Iłżeckiej i wręczono sztandar. Kolejny etap w dziejach szkoły to schyłek lat 80 – tych. Z funduszy Agencji restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz środków własnych unowocześniono bazę dydaktyczną, wybudowano pierwszą oczyszczalnię ścieków. Założono Internet a obiekty szkolne podłączono do instalacji gazowej. Wskutek reformy edukacji placówka zmieniła status i w 2002 roku została przekształcona w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, a rok później w budynku dawnego internatu powstało Centrum Kształcenia Ustawicznego, jako placówka kształcąca dorosłych.

Od 1 października 2012 roku CKU i ZSP zostały połączone w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.Funkcję dyrektora pełni mgr inż. Marek Gierasiński. W skład CKZiU obecnie wchodzą: liceum ogólnokształcące mundurowe oraz szkoły dla dorosłych: liceum ogólnokształcące, technikum mechaniczne uzupełniające, szkoły policealne i kwalifikacyjne kursy zawodowe.

Program klasy mundurowej wzbogacają zajęcia ze strzelectwa sportowego z elementami pierwszej pomocy. Zajęcia odbywają się na dwóch strzelnicach: plenerowej oraz sportowej, gdzie uczniowie poznają zasady i doskonalą swoje umiejętności w zakresie strzelania. Uczniowie naszej szkoły uczestniczą też w uroczystościach patriotycznych i regionalnych: rocznica bitwy o Iłżę, Święto Niepodległości, Święto Żołnierzy Wyklętych. Co roku w październiku odbywa się ceremonia ślubowania pierwszoklasistów połączona z prezentacją elementów musztry i combatu. Uczniowie w wojskowym szyku, pod Sztandarem Szkoły ślubują dbać o honor szkoły, godnie ją reprezentować, szanować i wzbogacać jej tradycje.

Kształcenie zawodowe i specjalności w szkole dla dorosłych dostosowane są do przemian na polskim rynku pracy. Metody pracy ze słuchaczami sąbardzo różnorodne. Oprócz oferty edukacyjnej szkoła jest Ośrodkiem Egzaminacyjnym, w którym odbywają się egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe. We współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjną w Warszawie słuchacze Kursu Kwalifikacyjnego - technik rolnik uczestniczyli w programie standaryzacji zadań egzaminacyjnych w zakresie egzaminu zawodowego.

Chwałowice są miejscem, gdzie młodzi ludzie i osoby dorosłe mogą zdobyć wykształcenie lub je uzupełnić, bądź nauczyć się zawodu.Doświadczona w pracy z uczniami i dorosłymi kadra pedagogiczna oraz nowocześnie wyposażone pracownie pozwalają zrealizować stawiane przed centrum cele. Szkoła od początku swego istnienia, aż po dzień dzisiejszy, zajmuje ważne miejsce w życiu mieszkańców Chwałowic i okolicznych miejscowości. Imię szkoły potwierdza zaś nierozerwalny związek z regionem i jego dziejami. Przez ponad 80 lat swej działalności szkołą kierowało 16 dyrektorów, z młodzieżą pracowało 141 pedagogów i pracowników dydaktycznych, zaś status absolwentów uzyskało ponad 4200 osób.

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 7
Gości: 7

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.