ARTYKUŁY
Do szopy hej pasterze !...i kto jeszcze...???
8966
2012-02-06

Szopka betlejemska z grotą i żłóbkiem, to miejsce narodzenia Chrystusa, była i jest znakiem wiary w spełnienie Bożych obietnic o narodzeniu Mesjasza. Ojcowie kościoła pierwszych wieków pisali o kulcie tego miejsca i modlitwy gromadzących się tam wiernych.

Szopka betlejemska z grotą i żłóbkiem, to miejsce narodzenia Chrystusa, była i jest znakiem wiary w spełnienie Bożych obietnic o narodzeniu Mesjasza. Ojcowie kościoła pierwszych wieków pisali o kulcie tego miejsca i modlitwy gromadzących się tam wiernych. W 330 roku cesarzowa Helena poleciła w Betlejemskiej grocie wybudować żłóbek, który miał upamiętniać narodziny Syna Bożego  Jezusa Chrystusa. W 397 roku, poleciła umieścić rzeźby Świętej Rodziny, pasterzy i żywe zwierzęta. Tak przedstawiona szopka bożonarodzeniowa spotkała się z wielkim zainteresowaniem pielgrzymów którzy przybywali do Jerozolimy.
W następnych wiekach ulegała stopniowej dewastacji. W 540 roku cesarz Justynian, gruntownie ją odnowił i w tej formie przetrwała do naszych czasów. W 614 roku została oszczędzona wraz z bazyliką w czasie inwazji perskiej, na frontonie były namalowane postacie trzech mędrców ubranych w szaty perskie. Pielgrzymi wracający z Ziemi Świętej przynosili do swoich krajów zwyczaj urządzania szopki, który bardzo szybko się przyjmował. Każdy chciał mieć swoją szopkę betlejemską. W Rzymie w VI wieku w Bazylice Większej NMP urządzano szopkę, a Pasterkę celebrował osobiście Papież. W 1223 roku święty Franciszek zbudował w pobliżu kościoła w Greccio (w Italii) szopkę dodając do niej żywe zwierzęta i postacie towarzyszące. W następnych wiekach stopniowo dodawano figury pasterzy, aniołów, królów danego państwa, różnych sławnych i wybitnych ludzi. Dzięki pracy zakonników franciszkanów i dominikanów szopka szybko się przyjmowała w krajach gdzie duszpasterzowali, urządzali je w kościołach parafialnych i zakonnych. Były różnego rodzaju szopki bożonarodzeniowe: duże i małe, złożone z żywych aktorów i zwierząt. Jak równie teatrzyki lalkowe i przedstawienia przy szopce: w kościele, po zamkach,  dworach, mieszkaniach, szpitalach i tam gdzie przebywali ludzie, nieśli im radosną prawdę o narodzeniu Syna Bożego Jezusa Chrystusa. W XVIII wieku nastąpił największy rozwój szopek wigilijnych we Włoszech. W dużych ilościach  figurki wyrabiano z wosku,  terrakoty, marmuru, drzewa i innych dostępnych w danym kraju materiałach. Organizowano również konkursy na najpiękniejsze szopki. A także dodawano różnego rodzaju aplikacje związane z życiem codziennym ludzi, wydarzeniami społecznymi i politycznymi które im towarzyszyły.

 

Polska tradycja szopki Bożego Narodzenia


W XIII wieku tradycja ta dotarła do Polski. W 1370 roku na życzenie siostry króla Kazimierza Wielkiego, księżnej Elżbiety Węgierskiej, w Krakowie kościele świętego Andrzeja została ufundowana szopka bożonarodzeniowa. Figurki małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny i świętego Józefa,  zachowały się do dnia dzisiejszego. Dzieło to kontynuowali franciszkanie i dominikanie. Cesarz austryjacki Józef II zakazał prezentacji przedstawień szopki w kościołach i od tej pory zaczęły się pojawiać w domach prywatnych.
Na terenie naszego dekanatu iłżeckiego szopki były wykonywane przez miejscowych artystów parafialnych z różnych materiałów i przyozdabiane były przez miejscowe gospodynie według ich pomysłów. Najstarsza z zachowanych obecnie szopek znajdowała się w Krzyżanowicach, gipsowe figurki ręcznie malowane, ufundowali parafianie przed 60 laty. Mocno zniszczone otrzymały je Warsztaty Terapii Zajęciowej w Jedlance Starej. Po odnowieniu będą im służyły w edukacji religijnej. W 2011 roku parafianie ufundowali nową szopkę i duże 60 centymetrowe figury wraz z nowymi dekoracjami.

Każda szopka bożonarodzeniowa jest żywym i barwnym przypomnieniem dorosłym i dzieciom narodzin Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia.

Pamiętajmy  o tym!

Ks. dr Zdzisław Kałuziński
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 3
Gości: 3

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.