ARTYKUŁY
Kto zamordował rodzinę Kosiaków z Prędocina?
11491
2012-02-05


Ośmioosobowa rodzina bestialsko zamordowana w Prędocinie, sprawcy w celu zatarcia śladów podpalili dom i zabudowania.


1 kwietnia 1947 roku, około godziny 22:00 wybuchł pożar w budynku mieszkalnym i gospodarczym gajówki Prędocin. Gajówka usytuowana była na skraju masywu leśnego w odległosci około 1 km od najbliższych zabudowań wsi Chwałowice. W czasie akcji ratowniczej podjętej przez okolicznych mieszkańców stwierdzono, że w budynku mieszkalnym znajdują się zwłoki domowników. Uczestnicy akcji ratowniczej wynieśli z płonącego domu zwłoki czterech osób, natomiast zwęglone zwłoki pozostałych czworga domowników wydobyto ze zgliszcz.

Ustalono że są to zwłoki : Stanisława Kosiaka lat 45, jego żony Weroniki, lat 37 oraz członków rodziny: Balbiny K. lat 50, Józefa K. lat 9, Stanisława R. lat 21, Haliny K. lat 22 i Aliny K. lat 3.

W wyniku przeprowadzonych oględzin stwierdzono na zwłokach ślady licznych obrażeń, kończyny górne i dolne zostały skrępowane. Podczas sekcji ujawniono liczne i rozległe rany tłuczone i rąbane w okolicy czaszki, a na zwłokach Weroniki Kosiak również rany kłute klatki piersiowej i okolicy jamy brzusznej. Według lekarza, rany zadane poszczególnym osobom w okolicę czaszki spowodowały natychmiastową śmierć.
Podczas oględzin miejsca zbrodni nie ujawniono żadnych śladów przydatnych do identyfikacji. Ślady jakie mogli zostawić sprawcy zostały zniszczone podczas pożaru i akcji gaśniczej.

Umorzenie.

Śledztwo wykluczyło dokonanie zbrodni na tle rabunkowym i skoncentrowało się jedynie na na wersji, że zbiorowego zabójstwa rodziny Kosiaków dokonano z zemsty. W dalszych czynnościach wykluczono tę wersję, bowiem rodzina ta cieszyła się dobrą opinią wśród okolicznych mieszkańców, a jej członkowie uchodzili za osoby dobre i bardzo uczynne. Nie potwierdzono również wersji, że morderstwa dokonali członkowie bandy rozbójniczej, do aresztowania których miał się przyczynić Stanisław Kosiak składając rzekomo donos organom MO w tej sprawie ( członkowie w tym czasie przebywali w zakładach karnych)
Przesłuchiwani świadkowie, znający dość dobrze stan majątkowy Kosiaków stwierdzili brak jednego konia i wozu. Ustaleń tych nie wzięto pod uwagę w trakcie czynności i śledczych i sprawę z dniem 31 lipca 1947 umorzono.

Po upływie dziesięciu lat w okresie od marca do października 1957 roku, na terenie województwa kieleckiego zanotowano 15 napadów rabunkowych z użyciem broni palnej, dokonanych na szkodę osób zamieszkałych w pobliżu kompleksów leśnych. W trakcie jednego z rozbojów dokonany także brutalnego gwałtu. Przestępcy w trakcie napadów wchodzili od mieszkań podając się za funkcjonariuszy MO. Po wejściu do mieszkania terroryzowali bronią domowników, krępowali ręcznikami, sznurem a nawet drutami. Z zeznań poszkodowanych wynikało że mogą być to osobnicy narodowości cygańskiej, na co wskazywał wygląd zewnętrzny oraz gwara. Biorąc pod uwagę modus operandi sprawców tych przestępstw oraz pewną zbieżność ich rysopisów założono że napadów mogła być to ta sama grupa przestępcza. Z tych względów zainteresowano się elementem przestępczym wywodzącym się ze środowisk cygańskich z okolic Radomia i Kielc.
Milicja powiązała przestępstwa z roku 1957 ze zbiorowym morderstwem z Prędocinie którego dokonano 10 lat wcześniej.


Przełom.


W trakcie wizyty na targu jeden ze znajomych rodziny Kosiaków napotkał cygana grającego na akordeonie który był własnością zamordowanych. Jak się okazało Kosiak tuż po wojnie odkupił od tego właśnie znajomego akordeon, po zdjęciu obudowy widoczne były inicjały poprzedniego właściciela. Ten zbieg okoliczności był przełomem w śledztwie. Z zebranych przez milicję materiałów wynikało, że napadu rabunkowego na mieszkanie gajowego Stanisława Kosiaka, zabójstwa ośmiu osób oraz podpalenia, dokonała banda w składzie:


Jan Majewski vel Michał Orłowski ps. „Lanek” (zginął w trakcie zasadzki MO w 1949)
Tomasz vel Bogusław Bogdanowicz ps. „ Tumro”
Edward Michalski vel Stanisław Grabowski ps. „Bidako”
Antoni Osiak vel Gustaw Mikołajko ps. „Stacho”
Edward Paszkowski ps. „Franek”
Stanisław Michalczyk vel Romuald Sadowski ps. „Rako”
Władysław Kowalski ps. „Parno”
Jan Ciechowicz ps. „Piekarz”
Lucjan Michalczyk vel Edward Brzeziński ps. „Lutek”
Nie ustalony w toku śledztwa sprawca narodowości polskiej o pseudonimie „Stacho- Nr 2”

Ustalenia ponownego śledztwa.

Cygan ps. „Lanek” zaproponował dokonanie napadu rabunkowego na mieszkanie gajowego Kosiaka, którą to propozycję przyjęli pozostali. W związku z tym wieczorem 31 marca 1947 r. „Piekarz” zaprzągł konia do bryczki i dziewięcioosobowa banda zbrojona w dwa pistolety i karabin „obrzyn” pojechała w pobliże posiadłości Kosiaków.
Pozostawili oni bryczkę z koniem w lesie, bandyci udali się do zabudowań gajówki. „Lanek” z „Piekarzem” podając się za funkcjonariuszy MO zażądali otwarcia drzwi, gdy gajowy otworzył drzwi, wówczas „Lanek”, „Piekarz”, „Franek” i „Stacho” wtargnęli do środka, a „Rako”, „Bidako”, „Tumro” i „ Stacho Nr 2” pozostali na zewnątrz. W mieszkaniu sterroryzowali bronią domowników, powiązali im ręce i nogi i związanych wepchnęli pod łóżka. Gdy bandyci plądrowali mieszkanie, Stanisław Kosiak wyczołgał się spod łóżka i obserwując sprawców rozpoznał jednego z nich „Lanka”. Zwrócił się do niego „ Janek toś ty do mnie przyszedł?” Kosiak znał „Lanka” dobrze, w czasie okupacji cygan ze swą rodziną ukrywał się w okolicznych lasach, a gajowy często pomagał udzielając im schronienia i żywności.
„Lanek” i „Piekarz” wyszli z mieszkania w celu naradzenia się co do dalszego postępowania w takiej sytuacji. Zdecydowali wymordować świadków, by nie ujawnili ich danych milicji.

Wrócili do mieszkania i przystąpili do zabijania, nie oszczędzili 3-letniego dziecka. Do zabijania używali tego co znaleźli pod ręką- skiekiry, młotków i noża. Po wymordowaniu całej rodziny zrabowali garderobę, obuwie, pieniądze, akordeon i inne przedmioty. Zabrali również konia z wozem. Drugiego konia nie mogli zabrać , gdyż nie dopuszczał on do siebie żadnych osób.
W celu zatarcia śladów przestępstwa, podpalili w wielu miejscach dom i zabudowania gospodarcze. Sprawcy udali się w okolice Siemiatycz gdzie sprzedali konia i wóz oraz resztę zrabowanych przedmiotów. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Kielcach z 29 VI 1962 roku, Sygn. IV k-12/62 zostali skazani:
„Parno”, „Stacho” i „Piekarz” na karę śmierci, na mocy amnestii złagodzono im kary na 15 lat pozbawienia wolności.
Pozostali sprawcy za współudział i pomocnictwo, po zastosowaniu amnestii skazani zostali na kary od 3 do 10 lat pozbawienia wolności.

Po latach

Po zabudowaniach gajówki Prędocin nie ma już śladu, pamięć o ofiarach praktycznie już umarła. Rodzina Kosiaków została pochowana na samym końcu „Nowego Cmentarza” w Iłży, obecnie grób jest zaniedbany, otoczony wylanym betonowym krawężnikiem. Artykuł jest jednym z niewielu dowodów pamięci o tej bestialskiej zbrodni.


Źródła: Zeszyty do użytku wewnętrznego MO i SB „ Z archiwum MO”
Rozmowy z osobami pamiętającymi tę sprawę z Iłży i Prędocina.

Tomasz Skiba, Piotr Skiba/ fot internet
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 4
Gości: 4

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.