ARTYKUŁY
Wydała broszurę "Rękodzieło. Moja pasja”
5416
2011-08-21

"Rękodzieło, moja pasja” – to nowe wydawnictwo ważne dla tradycji Iłży. Autorka Rozalia Siwiec opisuje w nim obrzędy i tradycje iłżeckie, które rozsławiły Iłżę w całej Polsce.

"Rękodzieło, moja pasja” – to nowe wydawnictwo ważne dla tradycji Iłży. Autorka Rozalia Siwiec opisuje w nim obrzędy i tradycje iłżeckie, które rozsławiły Iłżę w całej Polsce.

Książka trafiła do rąk pani Rozalii 14 sierpnia podczas Jarmarku Sztuki Ludowej w Iłży. - Bardzo się cieszę, tyle pracy w nią włożyłam, nareszcie się udało – mówiła rozczulona twórczyni.

ROZSŁAWIŁY POLSKĄ KULTURĘ

Pani Rozalia swoje umiejętności szlifowała pracując w Spółdzielni Rękodzieła Ludowego w Iłży "Chałupnik” w dziale lalkarstwa.

- Bardzo miło wspominam tek okres mojego życia – mówi. – Wykonywałyśmy lalki w swoich domach jako prace rękodzielnicze.

Takie lalki robiono tylko w Iłży. Bardzo ceniła je "Cepelia” oraz miłośnicy folkloru ludowego, czego dowodem było otwarcie w Iłży sklepu firmowego z wyrobami cepeliowskimi.

- Przystrojone w ludowe stroje iłżeckie lalki znajdowały nabywców w całej Polsce i rozsławiły polską kulturę i polskie stroje ludowe – mówi Teresa Niewczas, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży, wydawcy książki.

Iłżecki "Chałupnik” działał do roku 1993. W roku 1994 narodził się pomysł utworzenia Stowarzyszenia "Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących”, które przejęłoby w części zadania Spółdzielni”.

Tu wciąż udziela się pani Rozalia, która wykonuje swoje lalki do tej pory. Co roku pojawia się też na iłżeckim jarmarku, gdzie nie pozwala umrzeć tradycji.
- To moja pasja, nie wyobrażam sobie życia bez tego – tłumaczy.

O TRADYCJACH I PASJI

Broszura jest poświęcona tradycjom, zwyczajom i obrzędom związanym ze świętami obchodzonymi w cyklu rocznym, w stałych powtarzających się terminach.

Wydawnictwo pani Rozalii Siwiec pokazuje jak przechodzące z pokolenia na pokolenie tradycje: zwyczaje i obrzędy są świadectwem naszych korzeni, związku teraźniejszości z przeszłością oraz świadectwem szczególnej postawy wobec przeszłości, więzi rodzinnych i społecznych, łączących ludzi różnych pokoleń i różnych czasów.

Wydanie ukazało się dzięki wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Radomiu oraz władz samorządowych Gminy Iłża. Promocja i sprzedaż wydawnictwa odbyła się podczas cyklicznej imprezy XVII Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej. Broszurę można zakupić w iłżeckiej bibliotece.

Teresa Niewczas, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży:
- Spisane przez panią Rozalię Siwiec codzienne jej życie, pasje i miłości są dowodem jak ważna jest nasza tożsamość, jej siła i zasady w codziennym życiu. To, że pozostała wierna swoim tradycjom, obyczajom wyniesionym z własnego domu, przekaz pani Rozalii jest bardzo żywy i autentyczny godny naśladowania i przekazania młodszym pokoleniom.

www.echodnia.eu
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 4
Gości: 4

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.