ARTYKUŁY
Przepisy swoje, ludzie swoje. Kilometrowe kolejki po niepotrzebne zaś ...
4988
2011-08-19

Tysiące interesantów wystają w kolejkach w urzędach skarbowych po zaświadczenie, które na dobrą sprawę nie są potrzebne.

Tysiące interesantów wystają w kolejkach w urzędach skarbowych po zaświadczenie, które na dobrą sprawę nie są potrzebne. Urzędnicy w różnych instytucjach wolą bowiem "twardy papier z pieczątką” niż wymagane obecnie odręczne oświadczenie zainteresowanej osoby.

1 lipca weszły w życie przepisy, które z założenia miały zmniejszyć biurokratyczną mitręgę dla milionów Polaków. Rewolucyjna wręcz zmiana dotyczyła likwidacja wielu zaświadczeń i wprowadzenie w ich miejsce oświadczeń składanych przez zainteresowaną osobę.

Nie musimy już przynosić do ośrodka pomocy społecznej zaświadczenia o dochodach z urzędu skarbowego, aby uzyskać zasiłek. Wystarczy, że sami napiszemy odręcznie, jaki mieliśmy dochód i to powinno wystarczyć. Tyle teoria. W praktyce ludzie nadal szturmują skarbówki. W czwartek w I Urzędzie Skarbowym w Radomiu po zaświadczenie trzeba było stać w kolejce 3 godziny, w piątek ponad godzinę. Zgodnie z przepisami urzędy nie mogą odmówić wydania zaświadczenia, które tak naprawdę jest "kwiatkiem do kożucha” w procesie ubiegania się o zasiłek, jeśli wiemy ile zarobiliśmy w ubiegłym roku.

- Spodziewaliśmy się, że nowe przepisy pozwolą nam przesunąć część pracowników wydających zaświadczenia do innych zajęć, ale ilość interesantów nie pozwoliła na to. Najbardziej szkoda zmarnowanego czasu urzędników, zmarnowanego papieru, ale przede wszystkim zmarnowanego czasu ludzi, którzy muszą "kursować” pomiędzy instytucjami – mówi Marek Majkuciński, rzecznik I Urzędu Skarbowego w Radomiu.

W tym urzędzie najwięcej interesantów proszących o zaświadczenie jest z samego Radomia, ale też z Iłży, Skaryszewa, Gozdu.

Do urzędu docierają sygnały od interesantów, że niektóre ośrodki pomocy społecznej w regionie radomskim nie chcą honorować oświadczeń. Nie wiadomo ile jest w tym prawdy. Wiele wskazuje na to, że interesanci słyszą od urzędnika jedno, a dziennikarz dzwoniący do dyrektora instytucji co innego.

- Nikt mi nie mówił nic o oświadczeniach. Byłam w ośrodku pomocy społecznej i powiedziano mi, że jak co roku mam jechać do urzędu skarbowego i przywieść zaświadczenie – mówi Dorota Marchewka ze Skaryszewa.

- Honorujemy oczywiście oświadczenia. Ale musimy uprzedzać wszystkich o konsekwencjach prawnych i dla nich i dla nas związanych z ewentualnym podaniem nieprawdziwych danych – mówi Aneta Wilanowicz, kierownik Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skaryszewie.

- Dlaczego ktoś miałby się pomylić, skoro w oświadczeniu wpisujemy dokładnie to co wpisaliśmy w rocznym zeznaniu podatkowym ? Wystarczy z formularza PiT przepisać kilka liczb – mówi Marek Majkuciński.

- Nie wiem skąd wzięły się pogłoski, że nasi urzędnicy nie uznają oświadczeń. Nawet są ogłoszenia wszędzie o zmianie przepisów, a urzędnik zawsze pomaga w wypełnieniu dokumentów, jeśli ktoś zna swój dochód, a także składki emerytalno – rentowe i zdrowotne. Można zadzwonić do nas i sprawdzić – mówi Halina Janiszek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Dzwonimy. – Chcę złożyć wniosek o zasiłek rodzinny. Czy muszę przynieść zaświadczenie z urzędu skarbowego ?
- Tak, oczywiście – mówi urzędnik MOPS w Radomiu.
- A nie wystarczy zwykłe oświadczenie ?
- No tak, właściwie można, ale spadnie na pana cała odpowiedzialność jak coś będzie nie tak.

Dla urzędników skarbówek najbardziej niezrozumiałe jest to, że po zaświadczenie przychodzą ci, którzy nie mieli żadnego dochodu i nie składali żadnego zeznania Pit. Urząd może im wystawić zaświadczenie, że "nie złożyli zeznania”, które zupełnie nie przyda się w ośrodku pomocy. Ludzie ci składają więc formularz PiT 37 z wykazanym "zerowym” dochodem i dopiero wtedy mogą dostać zaświadczenie o "zerowych” dochodach. Zamiast tych wszystkich ceregieli, stania w kolejkach, dojeżdżania do skarbówki mogliby napisać jednozdaniowe oświadczenie, że ich dochód wyniósł "zero”. I już.

O skali problemu świadczy to, że w samym Radomiu rozpatrywanych jest ponad 100 tysięcy wniosków o jakikolwiek zasiłek, w tym ponad 70 tysięcy wniosków o zasiłek alimentacyjny. Skarbówki wydają - póki co -dziesiątki tysięcy dokumentów, które oznaczają stratę czasu urzędników i ludzi, ale też koszty, zarówno dla interesantów jak i budżetu.

www.echodnia.eu
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 2
Gości: 2

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.