ARTYKUŁY
Ceny posług kościelnych w parafiach regionu! Są ogromne... różnice
7897
2011-08-10

Internauci dzielą się na stronach portalu www.colaska.pl informacjami na temat cen posług duszpasterskich. Pomimo obowiązującej we wszystkich parafiach w regionie

Internauci dzielą się na stronach portalu www.colaska.pl informacjami na temat cen posług duszpasterskich. Pomimo obowiązującej we wszystkich parafiach w regionie formuły "co łaska” rozbieżność w zwyczajowych opłatach za ślub, chrzest, czy pogrzeb jest ogromna w poszczególnych parafiach.

Z wpisów internetowych oraz dyskusji w mediach na temat zwyczajowych opłat kościelnych wynika, że finanse kościelne nie są już takim tematem tabu jak przed laty. Zdarza się, że do dyskusji włączają się sami księża, a niektórzy z nich nie widzą nawet nic zdrożnego w dyskusji na temat ewentualnego wprowadzenia ujednoliconych opłat za poszczególne posługi duszpasterskie.

Na stronach internetowych www.colaska.pl umieszczono wszystkie polskie parafie kościoła rzymskokatolickiego, a wiernym umożliwiono wpisywanie opłat jakie ponieśli w swojej parafii z tytułu pogrzebu, uzyskania dodatkowego zaświadczenia, czy chrztu.

Do danych należy podchodzić z dużą ostrożnością, bo jedyną weryfikacją liczb podawanych przez internautów są wpisy innych osób dyskutujących na forum.

Ceny, albo jak kto woli "ofiary na rzecz Kościoła” są ogromnie zróżnicowane w różnych parafiach i obszarach regionu. Okazuje się na przykład, że za zaświadczenie z pieczątką można zapłacić zarówno 2 złote jak i 100 złotych.

Jedną z najdroższych parafii na Mazowszu okazuje się być – zgodnie z danymi podanymi na portalu – parafia świętego Szczepana w Skrzynnie. Ślub kosztuje tam 2 tysiące złotych, chrzest 350 złotych, zaświadczenie 200 złotych, tyle samo wypominki, msza 150 złotych, a koszt pogrzebu z uwzględnieniem mszy pogrzebowej, miejsca na cmentarzu, opłatę dla organisty czy dodatkowych mszy żałobnych to 3500 złotych.

Ceny opłat pogrzebowych wzbudzają dużo emocji, ale różnice w opłatach są bardzo duże – na przykład w jednej z parafii w Grójcu cena wynosi 425 złotych, w Ciepielowie ponad 900 złotych, ale w Radzanowie 1500 złotych, w parafii w Małęczynie 2 tysiące złotych, a w parafii pod wezwaniem świętego Nepomucena w Przysusze 2250 złotych. W Radomiu w parafii pod wezwaniem Matki Odkupiciela posługi pogrzebowe kosztują 900 złotych.

Ślub najlepiej brać w kościele pod wezwaniem Dobrego Pasterza w Radomiu (200 złotych), Małęczynie, albo Ciepielowie – koszt trochę ponad 500 złotych. W parafii Bożej Opatrzności w Radomiu zaślubiny kosztują 700 złotych, w parafii Matki Boskiej Częstochowskiej 770 złotych, ale w kościele pod wezwaniem świętego Stefana już 1000 złotych. Tyle samo małżonkowie zapłacą w Magnuszewie, o 100 złotych drożej w kościele pod wezwaniem świętej Barbary w Pionkach.

Trudno zrozumieć zróżnicowanie opłat dotyczących chrztu. Wynoszą one od 20 złotych w Grójcu do 350 złotych w Małęczynie. Szczęśliwi rodzice muszą się jednak liczyć z tym, że za chrzciny trzeba przeciętnie zapłacić około 200 złotych (mniejsze stawki obowiązują w parafiach Dobrego Pasterza i Matki Odkupiciela w Radomiu).

W większości parafii z regionu uwzględnionych na stronach www.colaska.pl za mszę odprawioną zarówno w dzień świąteczny jak i powszedni płaci się 50 złotych, choć są takie parafie, gdzie zwyczajowe stawki są niższe lub wyższe.

Sławomir Fundowicz, kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej nie chce komentować dyskusji na temat finansów kościelnych, jaka toczą się w internecie, ani rozmawiać na temat "bardzo drogich i tanich parafii”.

- Każdy może pisać w internecie co chce i nie można nikomu nic zabronić. Jeśli ktoś z wiernych uważa, że w jego parafii jest coś nie tak z ofiarami na rzecz Kościoła to zapraszamy go na rozmowę do kurii. Jeśli będziemy znali konkretne sytuacje to będziemy mogli porozmawiać na ten temat – powiedział kanclerz kurii.

www.echodnia.eu
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 1
Gości: 1

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.