ARTYKUŁY
„Włócznia Przeznaczenia”
6800
2011-03-07

„Włócznia  Przeznaczenia” narzędzie męki i śmierci Pana Naszego Jezusa Chrystusa : które przebiło prawy bok Chrystusa i posiadało gwóźdź z krzyża Jezusa.

Włócznia św. Maurycego w zbiorach Wawelu w Krakowie.

 

Według wierzeń i legend  niezwykłą moc posiadały Chrystusowe relikwie związane
z Jego męką na krzyżu:
Szata - miała uzdrawiać i wskrzeszać.
Krzyż - chronił przed złem.
Korona - Cierniowa zapewniała posłuch.
Włócznia - władzę nad światem.
Człowiek który posiadał włócznię był uważany za niezwyciężonego, który w swoich rękach miał los całego świata. 
Na Golgocie rzymski setnik przebił bok Pana Naszego Jezusa Chrystusa, a gdy kropla krwi wpadła mu w oko, odzyskał normalny wzrok,. Udał się do Piłata, pokazał mu oko
i opowiedział o cudzie. Nawrócony, zginął śmiercią męczeńską przez ścięcie mieczem.
W 290 właścicielem włóczni został rzymski setnik, chrześcijanin Maurycy. Nie chcąc przed wyruszeniem na wojnę oddać  czci bogom rzymskim, poniósł wraz z całym legionem śmierć męczeńską. Kościół uznał go świętym, a jego włócznię nazwano włócznią św. Maurycego. Relikwia przechodziła kolejno z rąk do rąk i trafiła do cesarza Konstantyna, który
w 313 roku wydał edykt wolności wyznania i  prześladowania chrześcijan. Po jego śmierci włócznia przechodziła na własność cesarzy Rzymu.
W 410 roku Imperium najechali Wizygoci, relikwia została zabrana z Rzymu przez ich króla Alaryka I Śmiałego. Była cennym trofeum kolejnych chrześcijańskich królów północy, którzy zawsze mieli ją przy sobie podczas zwycięskich bitew.
W 800 roku władca Franków, Karol Wielki koronował się na cesarza w Rzymie. Na każdą z 47 wypraw wojennych zabierał ze sobą relikwię św. Włóczni.
Przez następne 1000 lat znajdowała się w posiadaniu cesarzy niemieckich i była symbolem ich władzy. Była przechowywana w Norymberdze. Po przegranej bitwie pod Austerlitz w 1805 roku cesarz Niemiec, Franciszek II zrzekł się tronu, zabrał włócznię do Austrii. 
12 listopada 1938 roku Hitler rozkazał SS zabrać z Wiednia relikwię. Był przekonany że dzięki niej zdobędzie władzę nad całym światem. Wierzył też, że jej utrata będzie jego końcem. 
30 kwietnia 1945 roku, włócznia została skonfiskowana przez armię amerykańską. 
Istnieją dwie włócznie, które z dużym prawdopodobieństwem mogą być autentyczne. Jedna
z nich znajduje się w Bazylice św. Piotra w Rzymie a druga w Muzeum Hofsburg w Wiedniu.

Polski akcent w dziejach św. Włóczni.
W 1000 r. cesarz niemiecki Otton III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w dowód uznania dla króla ziemi polskich Bolesława Chrobrego wręczył mu kopię włóczni św. Maurycego. Obok miecza Szczerbiec była jednym z atrybutów władzy polskich królów.


Obecnie istnieje wiele kopii św. Włóczni, których właściciele roszczą sobie prawo do ich autentyczności i posiadania jej niezwykłych właściwości….
Wśród wielu legend, wierzeń oraz cudownych mocy jakie Jej przypisywano do dnia dzisiejszego jest przedmiotem westchnień pragnień i pożądań wielu ludzi, którzy swoje marzenia i sny o potędze lokowali w tym przedmiocie a nie w wierze w Bożą Opatrzność.

Ks. dr Zdzisław Kałuziński.
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 4
Gości: 4

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.