ARTYKUŁY
"Bochaterskim obrońcom Iłży z 1939 r." Winna komuna
5854
2011-02-25

Tablicę z takim napisem zawieszono na brzozowym krzyżu stojacym w pobliżu zamku w Iłży. Kto postawił krzyż, kto taki napis wykonał i kto tabliczkę powiesił? Trop prowadzi do Towarzystwa... Naukowo-Historycznego

Tablicę z takim napisem zawieszono na brzozowym krzyżu stojacym w pobliżu zamku w Iłży. Kto postawił krzyż, kto taki napis wykonał i kto tabliczkę powiesił? Trop prowadzi do Towarzystwa... Naukowo-Historycznego
- Inicjatywa słuszna, chęci szczere, tylko wykonanie jak widać... - komentuje Kozera.

Biały krzyż zbity z brzozowych konarów stoi na zamkowym wzgórzu. Pod krzyżem stoją znicze i leżą wieńce - ślady jakichś uroczystości. Tabliczkę z napisem sfotografował mieszkaniec Radomia, który do Iłży wybrał się na wycieczkę.

- Jestem ciekaw, kto tak czci "bochaterów" - mówi męźczyzna.


Nas też to zaciekawiło. Pytamy w Urzędzie Miasta i Gminy Iłży. Sprawę obiecuje wyjaśnić Paweł Chmielewski z wydziału promocji.

Pierwsze podejrzenia pracowników iłżeckiego magistratu padają na zastępcę burmistrza, ale po chwili wiadomo, że jednak iłżecki urząd i iłżeccy urzędnicy nie mają z krzyżem, tablicą i "bochaterskim" napisem nic wspólnego.

- To nie nasza inicjatywa. Może lokalne towarzystwo historyczne? - zastanawia się Chmielewski.

Dzwonimy dalej. - To nie my - zapewnia Krzysztof Kozera z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej. Ale podpowiada, że autorów pomysłu ustawienia krzyża i zawieszenia tabliczki należy szukać w Towarzystwie Naukowo-Historycznym z Iłży.

Towarzystwo nie jest oficjalnie zarejestrowane, ale jego członkowie realizują swoje plany związane z upamiętnianiem ważnych dla Iłży wydarzeń historycznych. Planują na przykład ustawienie na zamkowym wzgórzu obelisku, by upamiętnić bitwę pod Iłżą we wrześniu 1939 roku.

Obelisk to przyszłość, na razie, jak informuje Jan Szmit z Towarzystwa Historyczno-Naukowego, Członkowie Towarzystwa wraz z młodzieżą z Klubu Historycznego ustawili krzyż i powiesili tabliczkę. Z błędem ortograficznym.

- No to co, że z błędem? Pomóżcie nam, to będzie bez błędu - mówi Jan Szmit. Dodaje, że on się kształcił w komunie, a błędy to go rażą, ale w "Gazecie". - Ale zapraszamy do współpracy - kończy rozmowę.

- Inicjatywa słuszna, chęci szczere, tylko wykonanie jak widać... - komentuje Kozera.

- Cóż, tak wyglądają inicjatywy oddolne. Pojadę tam zaraz i odkleję feralne "C", żeby wstydu nie było - mówi Chmielewski.

www.gazeta.pl
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 6
Gości: 6

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.