ARTYKUŁY
Jest dużo chętnych do Narodowych Sił Rezerwowych
5636
2010-12-07

Zainteresowanie służbą w Narodowych Siłach Rezerwowych jest tak duże, że Wojskowa Komenda Uzupełnień przedłużyła godziny pracy. Nabór rozpoczęto w lipcu, dokumenty złożyło 90 chętnych

Zainteresowanie służbą w Narodowych Siłach Rezerwowych jest tak duże, że Wojskowa Komenda Uzupełnień przedłużyła godziny pracy. Nabór rozpoczęto w lipcu, dokumenty złożyło 90 chętnych

- Zainteresowanie wzrasta. Może nie jest olbrzymie, ale cały czas ktoś przychodzi i pyta - mówi ppłk Zbigniew Adamczyk, wojskowy komendant uzupełnień w Radomiu. - Dziennie jest to od pięciu do dziesięciu osób. W ubiegłym tygodniu wystawiliśmy stoisko w PUP w Radomiu. Zanim tam skończyliśmy, to już w WKU było kilkunastu zainteresowanych, a dziewięciu złożyło wniosków.

Czym są Narodowe Siły Rezerwowe? Tworzą je żołnierze rezerwy posiadający przydziały kryzysowe na określone stanowisko służbowe w jednostkach wojskowych. Aby taki przydział mógł być nadany, ochotnik żołnierz rezerwy podpisuje z dowódcą jednostki kontrakt na pełnienie służby wojskowej w rezerwie. Jak podkreśla ppłk Adamczyk, NSR są integralną częścią sił zbrojnych RP.

- Żołnierz rezerwy pracuje w cywilu, ale jest do dyspozycji wojska i może być wykorzystany, gdy wystąpią zagrożenia niemilitarne, np. powodzie czy inne klęski żywiołowe bądź militarne - wyjaśnia komendant.

Do WKU w Radomiu do grudnia zgłosiło się 90 chętnych, którzy złożyli już wnioski, a 35 osobom nadano przydziały kryzysowe. Są to ludzie z różnym wykształceniem i w różnym wieku - zarówno młodzi, którzy ukończyli gimnazjum, jak i absolwenci uczelni wyższych.

- Dla niektórych to pasja, możliwość przeżycia przygody, w innych odzywa się nutka patriotyzmu, chęć pomocy innym. Ale nie ma co ukrywać, dla części z nich jest to sposób na zostanie żołnierzem zawodowym - tłumaczy ppłk Adamczyk. - Żołnierze NSR są traktowani priorytetowo przy naborze do zawodowej służby wojskowej. Dowódca mający ich w jednostce będzie znać już ich wartość - dodaje.

Do NSR zdecydowali się wstąpić m.in.: Ernest Majchrzak, z wykształcenia kucharz, Grzegorz Solecki, uczeń liceum dla dorosłych, i Marcin Dobroń z wyższym wykształceniem humanistycznym. Mają nadzieję, że dzięki rezerwie zwiększą swoje szanse na zostanie żołnierzami zawodowymi.

- 15 lat temu, gdy po skończeniu szkoły wzięto mnie do wojska, nie chciałem w nim pozostać. Myślałem raczej, aby jak najszybciej mieć to za sobą - opowiada Majchrzak. - A NSR to dla mnie przepustka do służby zawodowej oraz szansa na lepsze zarobki i zaplecze socjalne - dodaje.

Marcin Dobroń studiował historię i to wtedy zainteresował się okresem II wojny światowej i wojskiem. - Po obronie dyplomu odbyłem przeszkolenie wojskowe i tak zaczęła się moja przygoda - mówi Marcin. - W wojsku mogę robić rzeczy, do których nie ma dostępu w cywilu bądź jest to utrudnione, np. ćwiczyć umiejętności strzeleckie - dodaje.

Żołnierz NSR każdego roku ma obowiązek odbyć rotacyjne ćwiczenia wojskowe trwające do 30 dni, które służą przeszkoleniu na konkretne stanowisko. W tym czasie oczywiście żołnierz rezerwy za każdy dzień otrzymuje wynagrodzenie finansowe zależne od posiadanego stopnia: szeregowy - ok. 70 zł, podoficer - ok. 82 zł, oficer - ok. 115 zł.

- Jeśli żołnierz rezerwy jest na ćwiczeniach i otrzyma za nie np. tysiąc zł, a w tym czasie w swojej pracy mógłby zarobić 1,5 tys. zł, to może wystąpić do wójta bądź burmistrza o wypłatę tej części utraconych zarobków - mówi ppłk Adamczyk.

Niestety, jak się okazuje, pracodawcy niezbyt chętnie patrzą na żołnierzy NSR. Grzegorz Solecki wprost mówi, że w czasie rekrutacji lepiej tego nie ujawniać. Ale to i tak wyjdzie na jaw. A trzeba pamiętać, że żołnierza NSR nie można zwolnić z pracy jedynie wtedy, gdy ma umowę na czas nieokreślony. Jak mówi ppłk Adamczyk, pracodawcy tak naprawdę nie ponoszą żadnych strat, gdy zatrudnią żołnierza rezerwy, bo refundowane są im wszelkie koszty związane z zatrudnieniem na czas ćwiczeń innego pracownika i jego przeszkoleniem.

Osoby, które nie przeszły przeszkolenia wojskowego, a chcą wstąpić do NSR, powoływani są do odbycia służby przygotowawczej, która trwa od czterech do sześciu miesięcy. W tym czasie otrzymują żołd.

Więcej informacji można uzyskać w WKU przy ul. 1905 Roku 30 i pod numerem 48 360 13 36 oraz na stronie www.wkuradom.pow.mil.pl.

www.gazeta.pl
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 1
Gości: 1

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.