ARTYKUŁY
Adwentowe przygotowania
4794
2010-11-29

Okres, w którym wszyscy chrześcijanie celebrują narodziny Jezusa Króla, nazywa się adwentem. Rozpoczyna się on na klika dni przed uroczystościami andrzejkowymi.

Adwentowe przygotowaniaAdwentowe przygotowania

Kościół nakazał zatem wszystkim chrześcijanom, aby w tym czasie zachowywali oni post, a także wszelką wstrzemięźliwość od uciech cielesnych i zabaw. Często też, okres adwentu nazywa się czasem smutnego oczekiwania.

Na Opolszczyźnie, w okresie osiemnastego stulecia mieszkała hrabina Danuta Opolska. Organizowała ona w czasie adwentu, wieczory modlitewne, podczas których śpiewano nabożne pieśni, wychwalające potęgę Najwyższego Boga, którego syn miał lada chwila przyjść na świat. W jego narodzeniu, upatrywano polepszenia się losu zniewolonych potęgą zaborów Polaków.

W mieście Iłża, obchodzono hucznie tak zwane nadejście okresu postnego.Tuż przed nastaniem adwentu, urządzano sobie wieczory taneczne, podczas których spożywano ogromne ilości tłustych potraw. Wiedziano bowiem, że już niedługo na okres czterech tygodni, zapanuje w ich domach post i nostalgia oczekiwania na narodziny Pana Jezusa.

Na Pomorzu Gdańskim, panował zwyczaj, który mówił wszystkim jak warto jest się w okresie adwentu zaręczyć. Wierzono, że w tym też czasie od nowonarodzonego Jezusa można otrzymać wszelkie błogosławieństwo i potrzebne w życiu łaski.

Gdy na naszych ziemiach od roku 1795 panowały zabory, zabronione były jakiekolwiek zgromadzenia i wiece. Aby zatem, móc dalej wzywać Polaków do zbrojnych wystąpień wobec panującej władzy, patrioci wykorzystywali czas adwentu, do takowych agitacji społecznych. Śpiewając nabożne pieśni, chodzili oni ulicami miast i miasteczek, by z tak liczną kompanią spotkać się w ustronnym miejscu celem omówienia możliwości przywrócenia ukochanemu krajowi wolności.

We wspomnianej wcześniej Iłży, w początkach XX wieku, przez cały okres adwentu, chodzono na groby powstańców, by tam zanosić modlitwy błagalne za naród i cały kraj.

W XIX wieku w Poznaniu natomiast, tuż przed adwentem smażono duże ilości słodkich racuszków, w których znajdowały się karteczki z tak zwanymi złotymi myślami. Gdy smakosz jadł takowy przysmak i natrafił na złotą myśl, ochoczo przyjmował on ją do serca. Najczęściej złotymi myślami, były wersety biblijne, które dodawały wszystkim otuchy w tym trudnym dla wszystkich Polaków okresie.

Aby na Boże Narodzenie, z godnością przyjąć Syna Bożego we wszystkich domach na Podolu, czyszczono podczas adwentowych wieczorów zastawy stołowe, przy których spożywano wigilijną wieczerzę. Mieszkał tam przed laty, Jan Zagozda, bardzo bogaty gospodarz, który posiadał złote i srebrne, drogocenne misy i talerze. Temu, kto wyczyścił je należycie, ofiarowywał on tuzin srebrnych monet reńskich.

Z chwilą jego śmierci, według zostawionego przez Zagozdę testamentu, wspomniane drogocenne naczynia, przeznaczone były na misje, mające na celu głoszenie Ewangelii po całym kontynencie afrykańskim.

W okolicach Nowego Targu, w czasie adwentu, organizowano po domach tak zwane wieczorki poetyczne, na których to prezentowano wiersze i dłuższe poematy, poświęcone nadejściu Syna Bożego. Za najpiękniejszy wiersz, można było dostać dwa tuziny jaj, które wykorzystywano do świątecznych wypieków.

Na Mazowszu, w dziewiętnastym stuleciu, mieszkał ksiądz Garniec, który urządzał adwentowe próby chóru kościelnego. Ponieważ niedaleko salki, w której trwała wspomniana próba chóru, przymierzano stroje dla kolędników, znany z robienia żartów Jasiek, ubrawszy na siebie strój diabła, wpadł do śpiewających chórzystek. Gdy zobaczył go Garniec, zemdlał ze strachu, a uznawszy, że jest pozbawiony opieki Bożej, zrezygnował z kapłaństwa.

Aby zatem w sposób chrześcijański celebrować nadejście Bożej Dzieciny, z rozsądkiem przygotujmy się na Jego nadejście poprzez należyte zachowywanie się podczas adwentu.

EWA MICHAŁOWSKA WALKIEWICZ
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 2
Gości: 2

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.