ARTYKUŁY
Tak nasi przodkowie obchodzili Wielkanoc
5549
2010-04-04

Jak wyglądały święta w naszym regionie pół wieku temu? Opowiedzieli nam o tym w Muzeum Regionalnym w Iłży.

Tak nasi przodkowie obchodzili WielkanocTak nasi przodkowie obchodzili WielkanocTak nasi przodkowie obchodzili WielkanocTak nasi przodkowie obchodzili Wielkanoc

Wielkanocne ciekawostki
Najstarsza polska pisanka pochodzi z X wieku i została znaleziona podczas wykopalisk archeologicznych w Opolu, a wykonana została techniką batikową. Na wschodzie Polski urządza się wyścigi w turlaniu jajek po pochyłościach oraz walki jajek. Te ostatnie polegają na uderzaniu jajka o jajko i sprawdzeniu, kto jest właścicielem jajka o twardszej skorupce. Na Kurpiach i w Karpatach palmy mają długość od 2 do czterech metrów a nawet od 6 do 8 metrów.

Malowanie jaj, lanie wody, kolorowe palmy czy chodzenie po dyngusie. To wszystko miało zapewnić szczęście i urodzaj. Dziś tradycje wielkanocne tracą swoje znaczenie i w niektórych regionach Polski powoli odchodzą w zapomnienie.

W Iłży sytuacja jest zupełnie odwrotna. Mieszkańcy Iłży stale pielęgnują obrzędowość Wielkanocy a dyrekcja tamtejszego Muzeum Regionalnego czuwa, by pamiętali o niej również najmłodsi.

O zwyczajach wielkanocnych opowiedziały nam: Beata Bujakowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Iłży i Maria Kowalczuk, znana iłżecka artystka.

- Okres Wielkanocy zaczynał się dużo wcześniej, żeby zabezpieczyć różnorodnymi praktykami ludzi i zwierzęta domowe od chorób i czarów, a pola uprawne od klęsk i zarazy – tłumaczy Beata Bujakowska. – Trzeba było zrobić porządki, wierzono, że wymiata się z mieszkania zimę, a wraz z nią wszelkie zło i choroby.

Sporo czasu wymagało również przygotowania palmy wielkanocnej. Święciło się ją podczas Niedzieli Palmowej. Kiedyś nazywano ją kwietną lub wierzbną.

- Palma jest symbolem odradzającego się życia – tłumaczy dyrektorka. – Wierzono, że palma ma czarodziejską moc szczególnie po poświęceniu.

W środkowej i południowej Polsce gospodynie uderzały palmą krowy, by były tłuste i okrągłe jak bazie i dawały dużo mleka. Poświęcone palemki postawione w czasie burzy w oknie miały zapewnić bezpieczeństwo. Niektórzy połykali bazie, bo wierzyli, że chroni to przed bólami i przeziębieniami.

W ostatnich czasach najpopularniejszą palmą jest palma wileńska. Składa się z farbowanych traw, kłosów i spiralnie ułożonych suszonych zbóż.

- Te palmy trafiły do nas po II wojnie światowej – opowiada Beata Bujanowska. – Ich wzory zaczęła je rozpowszechniać Cepelia i ten rodzaj palmy bardzo szybko się u nas przyjął.

Jednak tradycyjna polska palma składa się z bazi wierzbowych, borówki, barwinka i bibułkowych kwiatów. Robieniem palm z bibuły od lat zajmuje się od lat pani Maria Kowalczuk.

- Pomaga mi moja wnusia Patrycja – chwali się artystka. – Uczę ją kręcić kwiatki. Nie chciałabym, żeby ta tradycja odeszła w zapomnienie.
reklama

- Drewniane strzykawki służyły w dawnych czasach do oblewania wodą panien– pokazuje Beata Bujanowska, dyrektorka Muzeum Regionalnego w Iłży. – Oblanie wodą miało zapewnić szczęście i powodzenie.

Podczas Wielkiego Tygodnia trzeba było przygotować pisanki. Jaja są najważniejszym symbolem Świąt Wielkanocnych.

- W dawnych czasach robieniem pisanek zajmowały się tylko kobiety – opowiada dyrektorka. - Jeśli panna była nieczysta albo w ciąży, to nie mogła uczestniczyć w zdobieniu jajek. A jak mężczyzna zajrzał do izby, gdzie kobiety malowały pisanki trzeba było odczynić uroki.

Pisanki wykonywano też jako dar dla ofiarowania najbliższym. Panny darowywały je kawalerom, kobiety dzieciom, chrześniakom.

- W okolicach Radomia zdarzało się, że dziewczyna dawała swemu chłopcu kilkadziesiąt, a nawet 2 kopy czyli 120 pisanek – dodaje Beata Bujakowska.
Jajek jako nie mogło też zabraknąć w koszyczku do świecenia. Musiały być koniecznie obrane.


- Dzisiejsze święconki są raczej symboliczne – mówi pani Maria. – Dawniej były to ogromne kosze z jedzeniem. Kobiety piekły duży bochen chleba zwany paschą.
W koszyku musi być również baranek, który jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego, mięsa i wędlin na znak zakończenia postu. Chrzan natomiast symbolizuje gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania

www.echodnia.eu
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 1
Gości: 1

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.