AKTUALNOŚCI
Radom we wrześniu 1939 roku. Widowisko i żywa lekcja historii na Fontannach
2871
2019-09-02

Odtworzenie epizodów bitew wrześniowych wokół Radomia, które w terminologii niemieckiej zapisały się jako bitwa o Radom, pokazanie wrześniowego Radomia okiem kamer okupantów - to tylko niektóre punkty radomskich obchodów 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Tym razem władze Radomia zorganizowały cykl spotkań, wydarzeń artystycznych poświęconych wybuchowi wojny. Najbardziej widowiskową imprezę przygotowano w sobotę na Placu Konstytucji.

Radomski wrzesień

O radomskim wrześniu, ale także o żołnierzach z Radomia, którzy wzięli udział w zmaganiach frontowych przed 80 - laty opowiadał historyk Przemysław Bednarczyk. Asystowali mu rekonstruktorzy historyczni z Iłży, którzy odtworzyli epizody potyczek, ale też zaprezentowali elementy musztry i uzbrojenia wrześniowych żołnierzy polskich i hitlerowskich. Przygotowano też tło muzyczne z epoki.

- W sierpniu 1939 roku wszyscy czekali już tylko na komunikaty wojenne. To napięcie odczuwalne było na ulicach, w sklepach, rozmowach między ludźmi, ale o tym, że sytuacja jest poważna wiedzieli tak naprawdę tylko wojskowi - mówił Przemysław Bednarczyk. Skupił się na mało znanej historii 72 Pułku Piechoty stacjonującego wówczas w Radomiu. To właśnie żołnierze tej formacji najwcześniej wzięli udział w wojnie obronnej, bo skierowano ich na front w okolicach Wielunia, gdzie spadły pierwsze w II wojnie światowej bomby.

- Powinniśmy pamiętać, że już o świcie 1 września na radomski 72 Pułk Piechoty spadło potężne uderzenia czołgów i lotnictwa i formacja ta od razu poniosła ciężkie straty. W tym pułku służyli głównie radomscy młodzi poborowi - powiedział Przemysław Bednarczyk. Zacytował fragmenty listu żołnierza z Radomia, który zmarł na skutek odniesionych ran. Historyk zachęcał radomian, aby odwiedzać cmentarz w Pabianicach, gdzie pochowano wielu żołnierzy z Radomia zabitych podczas pierwszych dni wojny.

Iłża i pierwsze dni okupacji

Mało kto wie, że Niemcy w swojej literaturze używają nazwy „bitwa o Radom”. Potyczki i bitwy stoczone z hitlerowcami Polacy zwykli określać jako odrębne epizody pod nazwami: bitwa pod Głowaczowem, bitwa pod Iłżą, bitwa pod Białobrzegami. - To była jedna operacja, która miała odciąć wycofujące się wojska polskie od Wisły, zamknąć ich w kotle i zniszczyć - mówił Przemysław Bednarczyk.

Epizody z tych bitew, wyposażenie wojsk oraz ważniejsze zdarzenia przybliżyli radomianom rekonstruktorzy historyczni z Iłży. O tamtej historii opowiadał Tomasz Gliński, historyk, ale też dowódca pododdziału kultywującego tradycje 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Mówił o różnych zwrotach w zmaganiach bitewnych, które w ostatecznym rozrachunku przyniosły rozbicie dwóch polskich pułków. Zdecydowała o tym nierównowaga sił. Niemcy mieli mniej żołnierzy, ale korzystali ze wsparcia czołgów i lotnictwa. W bitwie pod Iłżą zginęło 440 Polaków i ponad stu Niemców.

Atrakcją wieczoru był pokaz premierowy filmu „Radom na filmowych kliszach czasów wojny i okupacji”. Jest to obraz miasta zarejestrowany na taśmach filmowych niemieckich fotoreporterów. Fachowego komentarza udzielił doktor Sebastian Piątkowski z radomskiego oddziału IPN. Film oparto tylko i wyłącznie na ruchomych obrazach, przedstawiających bardzo dużo wydarzeń, o których radomianie nie wiedzą, a miały miejsce w czasie okupacji niemieckiej w Radomiu.

źródło: https://echodnia.eu

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 2
Gości: 2

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.