AKTUALNOŚCI
Będą dalsze prace w studni na zamku w Iłży. Bo jest zachowana w do ...
512
2019-08-19

Zakończono na razie prace przy odkrywaniu wnętrza studni na zamku w Iłży. Roboty odebrano, ale też konserwator zabytków szuka pieniędzy na kontynuację eksploracji. Bo studnia jest zachowana w tak dobrym stanie, że badacze rozważają zejście na poziom nawet 20 metrów w głąb

Będą dalsze prace w studni na zamku w Iłży. Bo jest zachowana w do ...Będą dalsze prace w studni na zamku w Iłży. Bo jest zachowana w do ...Będą dalsze prace w studni na zamku w Iłży. Bo jest zachowana w do ...Będą dalsze prace w studni na zamku w Iłży. Bo jest zachowana w do ...Będą dalsze prace w studni na zamku w Iłży. Bo jest zachowana w do ...

– Jesteśmy bardzo zadowoleni i z efektów prac, i z dokonanych odkryć – mówi Witold Bujakowski, kierownik radomskiej delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Przedstawiciele urzędu w obecności firmy badawczej odebrali kilka dni temu prace. A przypomnijmy, ekipa eksploratorów odsłoniła wnętrze studni do poziomu 11 metrów w głąb. Z wnętrza wyjęto fragmenty zamkowych posadzek, kafli piecowych czy drobne elementy detali architektonicznych. Znaleziska datowane są na okres od pierwszej połowy XVII do pierwszej połowy XVIII w. Wydobyto też fragmenty kamiennej tablicy, która znajdowała się prawdopodobnie nad bramą wjazdową do zamku i informowała o przeprowadzonej w 1670 roku przez biskupa Andrzeja Trzebińskiego odbudowie zamku. Jak można przeczytać w opracowaniach historycznych, tekst umieszczony na niej brzmiał najprawdopodobniej: „Hanc arcem in cendio suetici 1659 absumptam e cinere et favilla excitavit Andreas Trzebicki episcopus Cracoviensis dux Severiae 1670. Fruere posteritas et conserva”. Wyjęta płyta jest potrzaskana, ale dzięki kolejnym częściom udało się zrekonstruować ją prawie w całości.

– Myślimy, że być może jeszcze w tym roku, jeśli pozwolą na to finanse mazowieckiego konserwatora zabytków, rozpoczniemy dalsze badania studni. Może uda się jeszcze parę metrów w głąb, poniżej obecnych 11 metrów zejść. Jeżeli pieniędzy nie znajdziemy w tym roku, to już zaczniemy przygotowywać się do badań na przyszły rok. Myślę, że naprawdę warto – mówi Witold Bujakowski. Jak zaznacza, myśli o odsłonięciu kolejnych 10 metrów w głąb studni.

– Tylko wtedy musimy pomyśleć już o zupełnie innych zabezpieczeniach. Konieczne będą szalunki, wyciągarki i przede wszystkim trzeba będzie dostarczyć tam na dół tlen. Ja byłem na obecnym dnie, czyli na ponad 10 metrach, i powiem szczerze, że już ciężko się tam oddychało – mówi Witold Bujakowski. Do kontynuacji badań zachęca go też opinia członków ekipy eksplorującej, którzy stwierdzili, że stan zachowania zamkowej studni jest rewelacyjny.

– A kopali wiele studni. Jednym słowem, mamy u nas coś wyjątkowego – mówi Witold Bujakowski.

źródło: http://radom.wyborcza.pl

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 6
Gości: 6

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.