AKTUALNOŚCI
Zamkowa studnia odsłania swoje tajemnice. Trwają badania archeologic ...
1842
2019-07-06

Fragmenty zamkowych podsadzek, kafli piecowych, a nawet drobne elementy detali architektonicznych wydobyli archeolodzy ze studni na dziedzińcu zamku w Iłży. A to nie koniec, bo zeszli dopiero do połowy głębokości

Od kilku dni na dziedzińcu zamku biskupów sandomierskich w Iłży ponownie pracują archeolodzy. A dokładnie eksplorują starą zamkową studnię, która kiedyś była źródłem wody dla mieszkańców warowni, później stała się śmietniskiem.

– Ze studni usuwane są kolejne warstwy gruzu. Obecnie wyeksplorowano ją do głębokości około 5 metrów. Wyjęto płytki podłogowe, fragmenty kafli, ceramiki oraz szczątkowe fragmenty detali architektonicznych. Znaleziska datowane są na okres od pierwszej połowy XVII do pierwszej połowy XVIII w. – informuje prof. Jakub Lewicki, mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków. Studnia wykonana z ciosów kamiennych według badaczy prowadzących prace w jej wnętrzu jest w dosyć dobrym stanie technicznym. Ściany maja tylko drobne ubytki. Dzięki temu będzie można kontynuować eksplorację. Założono, że studnia zostanie oczyszczona do głębokości 10–11 metrów.

– Na bieżąco prowadzona jest dokumentacja oraz niezbędna konserwacja odsłoniętych murów studni. Wydobyte przedmioty są czyszczone, dokumentowane i docelowo będą przekazane do Muzeum Regionalnego w Iłży – mówi prof. Lewicki i dodaje, że choć pozwolenie na prowadzenie prac jest ważne do października tego roku, to badania powinny się zakończyć pod koniec lipca.

To kolejny etap renowacji wzgórza zamkowego, w 2009 r. grupa archeologów przeprowadziła badania południowej części zamku górnego, podczas których zostały odsłonięte cztery pomieszczenia. W latach 2012–2014 udało się wzmocnić i nadmurować ostańce średniowiecznych murów, pomieszczenia zostały zadaszone, a wewnątrz ułożono posadzki z materiałów zbieżnych z oryginałem. Obecnie w zagospodarowanych pomieszczeniach znajduje się wystawa poświęcona dziejom zamku.

Historia zamku w Iłży

Pierwszy murowany zamek obronny wybudował w Iłży w 1342 roku biskup krakowski Jan Grot. Zamek był rozbudowywany oraz modernizowany przez późniejszych biskupów aż do roku 1655, kiedy to został przejęty przez Gustawa Adolfa podczas potopu szwedzkiego.

Zamek górny stanowiła wieża od wschodu, od zachodu brama, budynki mieszkalne oraz studnia na niewielkim dziedzińcu. Rezydencja biskupów była bogato wyposażona i dekorowana zarówno wewnątrz jaki z zewnątrz. Wieża prócz typowych funkcji strażniczych była miejscem ostatniej obrony – wejście znajdowało się kilka metrów nad powierzchnią. Mur obwodowy tej części warowni miał 150 m długości. Początkowo wjazd do zamku prowadził od zachodu, podobnie jak dziś. Po moście zwodzonym, którego filary wciąż są zachowane, przejeżdżało się przez czworoboczną wieżą przedbramną. Znajdowała się w niej kaplica. Była ona otwierana w stronę miasta, tak aby mieszkańcy mogli uczestniczyć u podnóża zamku w nabożeństwach odprawianych przez biskupów. Po rozbudowie, w czasach świetności zamku wjazd przesunięto na wschód, gdzie wybudowano bastion bramny. Podczas wycofywania się wojsk szwedzkich miasto zostało spalone i zrabowane. Zamek został odrestaurowany w roku 1670 przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego.

Kolejni biskupi krakowscy dbali o utrzymanie zamku w dobrym stanie, jednak okazuje się, że tylko do roku 1782, w którym to był ostatni raz naprawiany.

W XVIII wieku miasto wraz z zamkiem zostało przyłączone do dóbr rządowych. Część zamku zamieszkiwana była przez dzierżawców rządowych, reszta natomiast pozostała opustoszała. W kolejnych wiekach zamek niszczał, powoli przeistaczając się w ruinę.

źródło: http://radom.wyborcza.pl

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 3
Gości: 3

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.