AKTUALNOŚCI
Gmina Iłża. Uczniowie szkoły z Chwałowic uczcili legendarnego Anto ...
975
2019-06-22

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chwałowicach imienia Bohaterów Ziemi Iłżeckiej upamiętnili generała brygady Antoniego Hedę "Szarego", bohatera czasów wojny, legendę Ziemi Iłżeckiej.

Postać legendarnego dowódcy oddziału partyzanckiego i Armii Krajowej związana jest z Ziemią Iłżecką i województwem świętokrzyskim.

Nabożeństwo w rodzinnej miejscowości bohatera

Antoni Heda urodził się w Małomierzycach pod Iłżą. Pomimo, że od jego śmierci mija 11 lat, rodzinna ziemia wciąż pamięta o swej legendzie.

9 czerwca tego roku w kościele w rodzinnej wsi "Szarego" odbyła się, jak co roku partyzancka msza święta w intencji generała i jego podkomendnych. Gościem honorowym była córka bohatera Teresa Heda - Snopkiewicz. Ceremoniał wprowadzania pocztów sztandarowych prowadził ppłk. Wojciech Fabian ze Światowej Federacji Polskich Kombatantów.

W uroczystości uczestniczyli między innymi: poseł Dariusz Bąk, władze samorządowe gminy Iłża, przedstawiciele Nadleśnictwa Marcule, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele wielu organizacji społecznych, sympatycy historii oraz mieszkańcy Małomierzyc i Chwałowic. W nabożeństwie uczestniczyli również uczniowie klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Chwałowicach, którzy przybyli na uroczystości ze sztandarem szkoły.

Żywa lekcja historii w imieniny „Szarego”

Po uroczystościach w kościele w Małomierzycach Teresa Heda-Snopkiewicz, podpułkownik Wojciech Fabian, kapitan Tadeusz Sułowski - kombatant z oddziału „Szarego” i historyk Ryszard Wójcik przyjechali do Centrum w Chwałowicach, aby spotkać się z uczniami startującymi w Ogólnopolskim Konkursie „Żołnierze w służbie historii”. W tym konkursie uczniowie Ola Bębenek i Przemek Siarzyński pod opieką nauczycielki szkoły Renaty Bieleckiej przedstawiają zasługi generała brygady Antoniego Hedy "Szarego".

Uzupełnieniem obchodów rocznicowych była lekcja, jaka odbyła się 13 czerwca w imieniny Antoniego. Tego dnia Ola Bębenek i Przemek Siarzyński poprowadzili dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Iłży żywą lekcję historii, śladami iłżeckich miejsc pamięci Bohatera. Licealiści przypomnieli młodszym kolegom o wyjątkowych zdolnościach strategicznych i dowódczych „Szarego” w walce z okupantem, brawurowych akcjach rozbicia więzień w Starachowicach, Końskich i Kielcach i niezłomnej postawie w latach po II wojnie światowej.

Pod pomnikiem Generała Brygady Antoniego Hedy w Iłży uczczono jego pamięć i zapalono znicze.

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 1
Gości: 1

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.