News
Zamek w Iłży nareszcie wypięknieje!
7986
2010-06-18

Długo wyczekiwana przez wszystkich renowacja zamku ruszy już po wakacjach.

Tak będzie wyglądał zamek po konserwacji i adaptacji zamku górnego.


- Były dwie koncepcje przebudowy, z czego wybraliśmy jedną, różniły się one ciągiem pieszym – mówi Marek Łuszczek, zastępca burmistrza Iłży. - Jesteśmy po konsultacjach, mamy kilka zastrzeżeń, ale po kilku poprawkach prace już ruszą.

KŁADKI WIDOKOWE

W ramach projektu podniesione zostaną mury, co umożliwi unormowanie ruchu pieszego na zamku. Powstanie sześć tarasów widokowych.

- Obecnie ruch pieszych jest nieregularny, po renowacji zwiedzający będą się poruszać według wyznaczonego cyklu – tłumaczy burmistrz.

Cały zamek zostanie oświetlony, zaadaptowane i zadaszone zostaną cztery komnaty, z czego jedna przeznaczona będzie na pomieszczenie gospodarcze.

- Pozostałe trzy będą spełniały rolę wystawienniczą - wyjaśnia burmistrz. – Podobnie jak piwnica, którą zamierzamy zagospodarować. Na pewno na zamku będzie co zwiedzać.

SŁYNNE OKNO BISKUPIE

Na zamku będzie też bezpieczniej. Miasto zamontuje tam monitoring. Projekt przewiduje również częściowe odtworzenie studni, przebudowa klatki schodowej na wieży w celu przywrócenia do pierwotnego stanu.

Odtworzone zostanie również słynne okno biskupie, które skierowane było w stronę miasta. Okno to umożliwiało słuchanie mszy przez mieszkańców miasta.

Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku. Na efekt końcowy trzeba będzie poczekać kilka lat.

- Cała adaptacja to długotrwały proces, najwięcej czasu pochłoną prace konserwacyjne – tłumaczy Marek Łuszczek.

www.echodnia.eu
powrót
Komentarze - 6
Wizytator
2010-06-18 - 17:50:07
MadJack
Nareszcie, jeśli to faktyczny wygląd po renowacji, zniknie ten mega obciachowy daszek rozśmieszający wszystkich przejezdnych. Świat czegoś takiego nie widział. Proponuje go wywieźć do Ziętka i zamocować mu nad chałupą. To był najbardziej idiotyczny pomysł jaki kiedykolwiek został zrealizowany w gminie.
Renowacja zapowiada się obiecująco. Jednak ja nie spieszyłbym z odnową tak bardzo. Bez względu na to co mówią inni, zamek to iłżeckie ‘być albo nie być‘. Moim skromnym zdaniem projekt powinien być perfekcyjny, a ilość środków kosmiczna. Nigdy nie osiągniemy pułapu Kazimierza/innych miasteczek, które dały rade rozpromować się w Polsce, ale przynajmniej zachęćmy turystów najbardziej jak to tylko możliwe. Zamek po renowacji powinien zachwycać, i jak mawiał dziadek "Wszystko co sie robi powinno być zrobione najlepiej" Licze na to!
Obawiam się jednak kolejnej inwestycji, która po dekadzie lub dwóch wyniszczeje a UM znów rozłoży ręce i powie "No ale dopiero robiliśmy..." Niech zrobią raz a porządnie.
Jestem bardzo ciekaw jak po lifcie wyglądać będzie przystań - jedyny taki ośrodek w gminie. Do oficjalnej daty oddania obiektu zostało ok 20 dni, a ‘na przy‘ jak było tak jest. Oby to nie kolejna prowizorka. . .
Patriota
2010-06-18 - 22:25:16
swojak
Jestem dobrej myśli. Dr Lechowicz dowodzi całością i wiem, że nie pozwoli zrobić fuszerki. Pozdrawiam serdecznie ekipę archeologów.
Jak widzisz cwaniaczku wciąż tu JESTEM. I zawsze będę. Potęga internetu.
Wizytator
2010-06-19 - 10:17:48
wujo
wspaniala informacja,wreszcie sie doczekalem:)
Wizytator
2010-06-24 - 14:42:34
turysta2010
Wspaniały "efekt końcowy" będzie za kilka lat.
W dniu dzisiejszym proszę włodarzy miasta o zainteresowanie się bieżącym "życiem na zamku". Już od godzin porannych zamienia się on w swojego rodzaju bar "pod chmurką czy też basztą". Amatorzy mocniejszych trunków zapewne nie mają juz sił do wejścia na zamek główny (czy też w rejon słynnej baszty) ponieważ zaczynają już biesiady na schodach prowadzących z ulicy Podzamcze. Opinia turystów może i jest jednoznacznie negatywna tym bardziej, że wśród "drinkujących" jest dużo młodzieży. W tym miejscu przypomnę ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 r. ( z późniejszymi zmianami). W art. 14 ust. 2a stwierdza się ,że cyt. " zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc miejsc przeznaczonych do ich spożywania na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów".
Patriota
2010-06-24 - 14:48:23
munted
a policja od czego jest? Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców ale łatwiej wlepiać mandaty za niezapięte pasy.
Wizytator
2010-06-30 - 13:05:05
Siano
"munted" ja ci powiem jak ostatnimi dniami działa policja w tym mieście:

Z pon. na wtorek w nocy (jeśli się nie mylę, może to być dzień różnicy, jednak wydaje mi się, że dobrze pamiętam) koło "hotelu" rozpalono sobie ognisko.
Dziś o 7.30 więc stosunkowo późno, miasto było jednym wielkim polem bitwy. Ja nie wiem co ci ludzie robili w nocy. Na tej ulicy między liceum a sklepem Kędrzyńskiego (dawna ambasada), na środku ulicy leżał ten ogromny słup na plakaty, który zazwyczaj stał na rogu ulicy. Wszędzie były porozbijane butelki, różnych trunków. Kosze były wszystkie powywalane. Tablica domu kultury (ta zielona, która jest/była w mini parku między pierwszym blokiem staszicowym a liceum) była również rozwalona jak tylko można było.

Gdzie jest policja ? No właśnie ...
Sony alfa 300 + sigma 18-200 noi jaguar :D

Aby dodawać komentarze proszę się zalogować !
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 4
Gości: 4

Najwięcej on-line było 2012-11-07:
0 użytkowników i 185 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
Sponsor serwisu - Internet Provider