ARTYKUŁY
Historia iłżeckiego peowiaka Karola Szlachetki
7245
2011-11-18

Historia Iłży to nie tylko wydarzenia i zabytki, to przede wszystkim ludzie którzy swoją postawą budowali struktury naszej społeczności. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z barwną biografią Karola Szlachetki, zapomnianego żołnierza w walce o niepodległość, samorządowca z okresu II RP oraz twórcy pierwszej w Iłży organizacji konspiracyjnej ZWC.

Historia iłżeckiego peowiaka Karola SzlachetkiHistoria iłżeckiego peowiaka Karola SzlachetkiHistoria iłżeckiego peowiaka Karola Szlachetki

Fot. 1. Rada Miasta Iłża. Karol Szlachetko stoi w środku. Iłża1936 r.

Fot. 2. Etykietka na mąkę pszenną produkowaną przez młyn Szlachetki

Fot. 3. Odsłonięci tablicy upamiętniającej zamordowanych w Brzasku mieszkańców Iłży. Nazwisko Karol Szlachetko jest jednym z dziewięciu jakie widnieje na tablicy.


Karol Szlachetko urodził się 10 grudnia 1899 roku w miejscowości Siekierki w gminie Chotcza jako syn Antoniego i Marii ze Smagów. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej rodzina Szlachetków przeniosła się do Iłży i zamieszkała w domu przy ulicy Podzamcze 1.

Lata dziecięce spędził na nauce w szkole i pomocy ojcu w prowadzeniu młyna wodnego (obecnie w miejscu młyna wodnego znajduje się bar Stary Młyn).

We wrześniu 1917 roku osiemnastoletni wówczas Karol wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. W tym czasie podokręg Iłża wchodził w skład VII okręgu radomskiego podlegającej Komedzie Naczelnej nr 4 w Lublinie. W POW działał do 1 listopada 1918 r. pod pseudonimem konspiracyjnym „Kozłowski”. 1 listopada wraz z członkami POW i mieszkańcami Iłży brał udział w rozbrojeniu żołnierzy austriackich i przywracaniu władz polskich. Za działalność niepodległościową został w maju 1932 roku odznaczony przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego Medalem Niepodległości.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej został 15 marca 1920 roku wezwany przed komisje lekarską Powiatowej Komedy Uzupełnień w Radomiu na której dostał przydział do 5 Dywizjonu Artylerii Konnej. Służbę wojskową rozpoczął 5 lipca 1920 roku. W tym czasie 5 DAK walczył w okolicach miejscowości Basów Kuty. Od sierpnia 1920 roku dywizjon brał udział w obronie Warszawy. W czasie służby w wojsku w styczniu 1921 roku został awansowany do stopnia bombardiera. Kolejny awans na kaprala miał miejsce 10 października 1921 r. Rozkazem Ministerstwa Spraw Wojskowych Sztabu Generalnego Karol Szlachetko przeszedł 1 sierpnia 1922 roku do rezerwy w stopniu rachmistrza.

Po zakończaniu służby wojskowej i powrocie do Iłży wraz z Tadeuszem Wajsem, Tadeuszem Hamoniem, Janem Sęmpiołem, Karolem Renerem, Janem Jaklewiczem, Antonim Peligą, Mieczysławem Falkiewiczem, Edwardem Pawelcem i innymi mieszkańcami Iłży założył 13 sierpnia 1922 roku Iłżeckie Koło Sportowe „Polonia” w którym pełni początkowo funkcję prezesa. Głównym zadaniem klubu było organizowanie na terenie Iłży działalności kulturalno-rozrywkowej polegającej na organizowaniu zabaw tanecznych, spektakli teatralnych oraz prowadzeniu biblioteki. Piłka nożna spełniała rolę drugorzędną. Pieszym boiskiem klubu, gdzie odbywały się mecze był miejski plac targowy (obecnie teren Ochotniczej Straży Pożarnej). Dla podreperowania słabej sytuacja finansowej klubu, Szlachetko wraz z innymi członkami rozpoczął starania o włączenie klubu do Ogólnopolskiego Związku Sportowego „Strzelec”. Dzięki tym staraniom udało się iłżeckiemu klubowi wstąpić do „Strzelca”. 30 stycznia 1930 roku na walnym spotkaniu klubu uchwalono zmianę nazwy klubu na Iłżeckie Koło Sportowe „Strzelec”. Prezesem klubu został Tadeusz Wajs a Karol Szlachetko członkiem zarządu.

W 1929 roku Szlachetko wstąpił do nowopowstałego na terenie Iłży Koła Związków Peowiaków.


10 czerwca 1931 r. ożenił się z Jadwigą Hebdzyńską. Do wybuchu wojny Karol zajmował się prowadzeniem młyna. Był, jednym z założycieli Koła Monarchistycznego Organizacji Włościańskiej działającego na terenie Iłży. Sprawował w nim funkcję sekretarza, zasiadał również w Radzie Miasta Iłża.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane przed budynkiem, w którym obecnie ma swą siedzibę Muzeum Regionalne w Iłży. Na budynku widoczna jest nazwa ulicy Peowiaków – upamiętniająca bohaterską śmierć komendanta POW w Iłży Maksymiliana Jakubowskiego. Nazwa ta przetrwała do okupacji, kiedy to ponownie przywrócono wcześniejszą nazwę Błazińska.


Po zajęciu Iłży przez Niemców w 1939 roku, wraz z kolegami z POW Adamem Szymańskim, Antonim Jabłońskim, Karolem Mąciwodą, Bolesławem Nosowskim, Piotrem Sęmpiołem, Romanem Stobnickim, Józefem Ziembą i Józefem Wasatko wziął udział w organizowaniu na terenie Iłży Związku Walki Czynnej, który miał na celu podjęcie walki konspiracyjnej z niemieckim okupantem. 

W niedługim czasie Niemcy wpadają na ślad organizacji i zaczynają się aresztowania. 4 czerwca 1940 roku Szlachetko wraz z innymi mieszkańcami miasta został aresztowany i wywieziony do więzienia w Starachowicach. Po trzech dniach przeniesiony został do więzienia w Skarżysku Kamiennej, mieszczącego się od 28 stycznia 1940 roku w szkole Nr 1 przy ulicy Konarskiego. Przetrzymywani na terenie szkoły, byli przesłuchiwani i torturowani a następnie skazywani przez sąd niemiecki na karę śmierci. 29 czerwca aresztowanych przewieziono do lasu Brzask i rozstrzelano. Podczas egzekucji w okolicach Skarżyska Kamiennej rozstrzelano około 760 osób.

Osoby posiadające dodatkowe informacje o Karolu Szlachetce lub innych osobach z okolic Iłży zamordowanych w Brzasku, proszą o kontakt z www.jarektrotyl@wp.pl

 

Jarosław Ładak
powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 6
Gości: 6

Najwięcej on-line było 2024-01-07:
0 użytkowników i 241 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.