AKTUALNOŚCI
Strona www za 500zł
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 lat
1876
2017-10-03

W piątek, 29 września, biblioteka w Iłży świętowała jubileusz 70-lecia istnienia. Na początku imprezy Teresa Niewczas, dyrektor placówki, przedstawiła historię placówki. Biblioteka powstała 1 września 1947 roku na mocy dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami. Jej oficjalne otwarcie odbyło się 21 grudnia 1947 roku.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 latMiejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży ma już 70 lat

- Swoją działalność biblioteka rozpoczęła od 100 woluminów książek w jednym małym pokoiku przy ulicy Wójtowskiej – przypomina dyrektorka.

Od 1990 roku dyrektorką placówki jest długoletnia bibliotekarka – Teresa Niewczas. – Nieustannie zabiegamy o wzbogacanie księgozbioru poprzez zakup, nieodpłatne przekazanie książek od różnych wydawnictw oraz organizując kiermasze „Taniej książki” Współpraca z samorządem od początku układa się pomyślnie. Opieka merytoryczna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu prowadzona jest bardzo dobrze dyrektorzy i instruktorzy służą radą i pomocą w wielu przypadkach – dodaje dyrektorka.

Placówka oprócz dotacji podmiotowej od samorządu, stara się zdobywać środki pozabudżetowe od różnego rodzaju instytucji, Stowarzyszeń, Fundacji.

- Dzięki przychylności i bardzo dobrej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Radomiu oraz przychylności naszego księdza proboszcza Stanisława Stysia wszystkie zbiory biblioteki przykościelnej zostały zdigitalizowane i udostępnione w zbiorach Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, które przeglądać można nie wychodząc z domu czyli przez Internet. Od 2015 roku cała sieć iłżeckich bibliotek została skomputeryzowana wszystkie placówki pracują w systemie on- line – wyjaśnia dyrektorka.

Pozyskany w roku 2016 grant w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Infrastruktura Bibliotek” oraz wsparcie lokalnego samorządu pozwoliło w roku ubiegłym wbudować windę oraz dostosować pochylnię dla osób niepełnosprawnych dzięki czemu placówka pokonała bariery architektoniczne. Oprócz podstawowej typowo bibliotecznej działalności placówka organizuje wiele konkursów, spotkań autorskich, spektakli teatralnych, lekcji bibliotecznych dla najmłodszych oraz młodzieży, a dla dorosłych warsztaty manualne, komputerowe a od tego roku uruchomiony został Dyskusyjny Klub Książki.

- Organizacja tych spotkań nie byłaby możliwa gdyby nie bardzo dobra współpraca ze środowiskiem a przede wszystkim z instytucjami kultury Muzeum Regionalnym, Domem Kultury, Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz ze stowarzyszeniami Towarzystwem Ochrony i Promocji Zawodów Ginących a także Iłżeckim Towarzystwem Naukowo – Historycznym. Dzięki tej współpracy udaje się organizować imprezy plenerowe takie jak Iłżecki Jarmark Sztuki Ludowej, Noc Świętojańską, a od tego roku Narodowe Czytanie czy też Akademia Pana Jana. Systematyczna i owocna jest współpraca z przedszkolami zarówno z Samorządowym Przedszkolem jaki z Niepublicznym Przedszkolem Bajkowy Dworek – dziękowała w przemówieniu Teresa Niewczas.

Podziękowaniom nie było końca. - Nie sposób wymienić wszystkich którzy w jakiś sposób pomogli nam w działalności placówki powtarzam po raz kolejny serdecznie dziękuję – mówiła dyrektorka.

Marek Łuszczek, zastępca burmistrza Iłży, przekazał dyrektorce słowa podziękowania oraz wręczył bukiet kwiatów.

Na koniec zebrani goście skosztowali specjalnie przygotowanego na tę okazję tortu w kształcie książki oraz wysłuchali koncertu Elżbiety Dębskiej. Publiczność była zachwycona.

Elżbieta Dębska to aktorka, kompozytorka a przede wszystkim wyjątkowa polska piosenkarka. Ukończyła Szkołę Muzyczną II st. oraz Akademię Teatralną we Wrocławiu. Podczas studiów pracowała we Wrocławskiej Operze, z którą odbyła tournée po Włoszech śpiewając opery Verdiego. Będąc aktorką grała w wielu filmach, a także współtworzyła do nich muzykę. Współpracowała m.in. z takimi reżyserami jak: Jan Jakub Kolski, Janusz Kondratiuk, Krzysztof Zanussi. Występowała również w warszawskich teatrach. Jednak swoje miejsce odnalazła dopiero w muzyce. Gra koncerty, w których najważniejszym elementem stał się kontakt z publicznością.

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 6
Gości: 6

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.