AKTUALNOŚCI
Powiat podziękował za plony
1209
2017-09-12

Piękne wieńce, smaczne potrawy, śpiewy ludowe i wiele innych atrakcji. W Chwałowicach k. Iłży odbyły się powiatowo-gminne dożynki. - Byłem na Śląsku, na Podlasku, w Małopolsce, ale dożynki powiatu radomskiego i gminy Iłża zaliczam do najlepszych - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Dożynki powiatowo-gminne rozpoczęła msza święta polowa. Homilię wygłosił ojciec Eugeniusz Augustyn, opat wąchockiego Opactwa Cystersów. Mówił m.in. o prawdziwej wdzięczności za plony.

- Piękny jest taki człowiek, który ma postawę wdzięczności wobec Boga i wobec ludzi. Wiecie, jaki człowiek może być wdzięczny? Może wiecie, na pewno wiecie, bo wy wszystko wiecie. Jak wyście tu zaprosili kapłanów, by sprawowali najświętsza eucharystię, by się modlił, by w imieniu was Chrystus się modlił w czasie najświętszej eucharystii, to wy bardzo dużo wiecie. Jesteście ludzmi mądrymi. Ale przypomnę. Człowiek prawdziwie wdzięczny jest ten, który jest pokorny. Tylko człowiek pokorny potrafi być wdzięczny, bo tylko pokorny widzi, że otrzymuje, że wszystko jest darem i łaską - mówił ojciec Augustyn.

Po mszy świętej koła gospodyń wiejskich utworzyły korowód dożynkowi i zaprezentowały okazałe wieńce.

- Składa się z podstawowych zbóż - pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto, pestki dyni - jedynie naturalne produkty pochodzenia roślinnego. Nie jest mały. Chcieliśmy przedstawić nasz region, dlatego wieniec przedstawia nasz zamek iłżecki - mówi Agnieszka Janiec z Prędocina.

Wicie wieńca dożynkowego to czasem nawet kilka dni pracy - mówią kobiety z koła gospodyń wiejskich z Walentynowa.

Oczywiście nie zabrakło też tradycyjnych potraw. Stoły uginały się na stoisku koła gospodyń wiejskich ze Starosiedlic.

Jednym gości dożynek w Chwałowicach był Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. Według niego kultywowanie tej tradycji jest podstawą funkcjonowania państwa. Podkreślił też, że to był trudny rok dla polskiego rolnictwa.

- Byłem na Śląsku, na Podlasku, w Małopolsce, ale dożynki powiatu radomskiego i gminy Iłża zaliczam do najlepszych - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz i podkreśla, że zachwycił go występ koła gospodyń wiejskich z Prędocina. - Z tym trzeba wyjść do ludzi. Zaprosiłem ich do polskiego parlamentu i do europarlamentu. Będę chciał ich pokazać, bo to by była niezwykła promocja polskiej wsi - dodaje.

Leszek Margas, wicestarosta radomski, docenia ogromne zaangażowanie kół gospodyń wiejskich w przygotowanie dożynek:

- Jestem pełen podziwu, że pomimo wielu obowiązków w gospodarstwach potrafią znaleźć czas na to, aby upiec, ugotować i żeby chcieć się pochwalić na takiej uroczystości - mówi wicestarosta.

- Gmina Iłża wystawiła cztery wieńce, ale chętnych było dużo więcej. Kultura na wsi przez te koła gospodyń wiejskich została odbudowana - mówi Andrzej Moskwa, burmistrz Iłży.

Po części oficjalnej wystąpiły: Zespół Pieśni i Tańca UMCS w Lublinie, zespoły ludowe, Playboys, Kabaret Młodych Panów oraz Piękni i Młodzi.

 

źródło: http://radioplus.com.pl

 

powrót
ilza
Ogłoszenia
Sprzedam alufelgi 17 cali
Witam, sprzedam 4 szt. alufelgi 17‘ (opony R17/225/45) - 5 śrub - założone były przy VW Golf 4 (pasują do Passata, Audi) Alufelgi są proste, nie mają bicia, z oponami - dwie opony jeszcze posłużą jeden sezon cena 430zl Cena do uzgodnienia.
Tomek, Iłża
Tel.: 509-139-815
sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, przedzielona na dwa pokoje, duża kuchnia. Mieszkanie po remoncie. Tel.505-476-156
Ilza, os.Zuchowiec
Tel.: 505476156
Wynajme Lokal
Wynajmę cały lokal po salonie fryzjersko kosmetycznym w Iłży na ul. Partyzantów 27, odnowiony po odbiorze sanepidu
Iłża, Partyzantów
Tel.: 723312399
Przyjmę na staż
Przyjmę na staż do sklepu Spożywczo-Przemysłowego w Iłży. Więcej informacji: tel. 783991912
Iłża
Tel.: 783991912
sprzedam lub wynajmę
SPRZEDAM LUB WYNAJMĘ MIESZKANIE W BLOKU W MIEJSCOWOŚCI PAKOSŁAW 2 POKOJE,KUCHNIA,ŁAZIENKA,PIWNICA, BUDYNEK GOSPODARCZY, DZIAŁKA, WIĘCEJ INFORMACJI POD PODANYM NUMEREM TEL.CENA DO UZGODNIENIA
Irena, Pakoslaw
E-mail.: 602817487
Poszukuję do wynajęcia
Witam poszukuję (kawalerki, lub mieszkania 2 pokoje) do wynajęcia. Jeżeli macie takie gniazdko lub wiecie kto może mieć proszę o kontakt.
Daria, Iłża
Tel.: 516927589
Sprzedam mieszkanie
Sprzedam mieszkanie 40 m2 na os. Zuchowiec, duża kawalerka z balkonem, duża kuchnia. Tel. 698680086
Robert Kumanowski, Iłża
Tel.: 698680086
Lokale na biura/gabinety
W nieruchomości trwa obecnie remont - istnieje możliwość dostosowania lokali pod indywidualne wymagania. Lokalizacja w Iłży (wysoki parter) pomiędzy osiedlami Staszica i Zuchowiec.
Piotr, Iłża, Jakubowskiego 2
Tel.: 505236180
E-mail.: fansoad@op.pl
Prace zaliczeniowe
Kończysz studia? Nie masz czasu/ochoty napisać pracy? Najwyższej jakości prace zaliczeniowe (semestralne, licencjackie, magisterskie i inne), pisane przez doświadczonego publicystę i bloggera.
Kraków, Owocowa
Tel.: 512675464
E-mail.: pracezaliczeniowe@spoko.pl
STAŻ
Przyjmę na staż oferta dla mężczyzny z obsługa komputera i ogólna wiedzą na temat budowy samochodów lub mężczyzny z uprawnieniami na wózek widłowy
Konrad, Iłża, Partyzantów 29
E-mail.: 601612271
Wszystkich on-line: 7
Gości: 7

Najwięcej on-line było 2018-06-10:
0 użytkowników i 222 gości
COPYRIGHT © 2013
All rights reserved by Polish regislation

Projekt i wykonanie H15.pl - Paweł Jadczak
Dołącz do nas
W związku ze zmianą prawną odnośnie przechowywania wrażliwych danych osobowych zmieniliśmy dział "Polityka Prywatności", zapraszamy do zapoznania się z działem.